СЪБИТИЯ

РЕЖИСЬОРЪТ И СЪВРЕМЕННАТА БЪЛГАРСКА И ЕВРОПЕЙСКА ДРАМА
Тематична дискусия
21.11.2024, Заседателна зала II, Институт за изследване на изкуствата – БАН, София
На 21 ноември 2024 г., от 10.00 ч., в зала 2 на Института за изследване на изкуствата се проведе дискусията „РЕЖИСЬОРЪТ И СЪВРЕМЕННАТА БЪЛГАРСКА И ЕВРОПЕЙСКА ДРАМА“. Доклад по темата изнесе проф. д. н. Камелия Николова „Режисьорът и новата драма: неотложни въпроси“. Беше разгледан проблемът за интереса на режисьорите към новото драматургично писане в българския театър днес като се търси отговор на няколко особено важни въпроса: за мястото на драматичния текст в театралния спектакъл; за критериите, по които режисьорът избира да постави една съвременна пиеса; за пътя на новите български, европейски и световни нови текстове към сцената у нас, за културните политики в областта на новата драма, както и за зрителския интерес към нея.
Дискусията е част от програмата „Тематични дискусии“ на Сдружение АНТРАКТ по проекта му „СЦЕНАрт’2024: Театър и общество“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Критика’23”.

МЕДЕЯ ВЪВ ВРЕМЕТО НА ДИГИТАЛНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
Театрален дебат
На 23 октомври 2024 г. в зала 401, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ се проведе театралният дебат
„МЕДЕЯ ВЪВ ВРЕМЕТО НА ДИГИТАЛНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ“
върху спектакъла на Народния театър„Медея“ от Еврипид
Режисьор Деклан Донелан; сценография и костюми Ник Ормерод
Сценично движение Росен Михайлов; композитор Юлиан Стоичков; художествено осветление Иля Пашин; фотограф Стефан Здравески
Превод от старогръцки на английски Лусинда Доукинс, превод от старогръцки на български Доротея Табакова.
С участието на Радина Кърджилова (Медея), Велислав Павлов (Язон), Валентин Ганев (Креон), Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Николова, Стефания Колева, Елена Иванова, Надя Керанова, Ана Пападопулу и децата Никола Сарджев и Петър Сарджев (дубльори Борис Петришки и Боян Челебиев).
Разговорът за емблематичната трагедия на Еврипид и нейния сценичен прочит от Деклан Донелан и Ник Ормерод се състоя след премиерните представления на постановката на 9, 10, 11 и 12 октомври 2024 г. и включваше студенти по театрознание, театрална режисура и сценография. Модератор: Камелия Николова.
Дискусията е организирана от Сдружение АНТРАКТ и е част от програмата „Театрални дебати“ по проекта му „СЦЕНАрт’2024: Театър и общество“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Критика’23”.

ЗА ТЕАТЪРА НА ИВАН СТАНЕВ
Театрален дебат
На 2 юни 2024 г. в Голямото фоайе на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна се проведе разговорът „ЗА ТЕАТЪРА НА ИВАН СТАНЕВ“ с участието на Жанет Спасова, Александър Кьосев, Явор Гърдев и Камелия Николова, която беше и модератор на дискусията.
Събитието е организирано от Сдружение АНТРАКТ и осъществено в партньорство с Международния театрален фестивал „Варненско лято“ в рамките на неговото 32-ро издание (1-15 юни 2024).
Дискусията е част от програмата „Театрални дебати“ на Сдружение АНТРАКТ по проекта му „СЦЕНАрт’2024: Театър и общество“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Критика’23”.
Целият дебат може да бъде проследен в СЦЕНАрт: https://scenart.eu/%d0%b4%d0%b5%d0%b1%d0%b0%d1%82%d0%b8/%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b3%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%80-%d0%b7%d0%b0-%d1%82%d0%b5%d0%b0%d1%82%d1%8a%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d0%b2


САМЮЪЛ БЕКЕТ И БЪЛГАРСКИЯТ ТЕАТЪР ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ДВА СЕЗОНА
Тематична дискусия
16.05.2024, 16.00-18.30, Зала А 405, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов
На 15 май 2024 г. от 16.00 до 18.30 ч. в Зала А 405 на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов се проведе дискусията „САМЮЪЛ БЕКЕТ И БЪЛГАРСКИЯТ ТЕАТЪР ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ДВА СЕЗОНА“ с режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев, посветена на техните спектакли “О, щастливи дни” и “Последната лента. Не аз” от програмата “Бекет” на ТР Сфумато. Модератор на разговора беше проф. Камелия Николова, а домакин – класът по актьорство в НАТФИЗ на проф. Младенова и проф. Добчев.
В дискусията с въпроси и изказвания участваха студенти от различни курсове по театрознание и театрален мениджмънт и по режисура за драматичен театър, както и от различни магистърски програми в НАТФИЗ.
Дискусията беше посветена на една знаменита годишнина. През 2023 г. театралният свят отбеляза 70 години от премиерата на емблематичната пиеса на Самюъл Бекет „В очакване на Годо“ (състояла се на 5 януари 1953 г. в малкия театър „Вавилон“ в Париж), която поставя начало на театъра на абсурда. В цяла Европа тази годишнина беше ознаменувана с множество нови постановки на текстовете на Бекет, като само в България се появиха спектаклите „В очакване на Годо“ на Театър „Българска армия“, „О, щастливи дни“ и „Последната лента“ на ТР Сфумато и още няколко други представления на различни компании и индивидуални артисти.
Дискусията е част от програмата „Тематични дискусии“ на Сдружение АНТРАКТ по проекта му „СЦЕНАрт’2024: Театър и общество“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Критика’23”.